“Özgürleştirmeyen her şey aptallaştırıyor”

91 nci yılında Cumhuriyet hala 19 yaşında, hala cumhuriyet en büyük bayram.

Yine yüzbinler Anıtkabir’deydik yine bunca medya sessizliği unutturulması saldırı iftiralar atılmasına rağmen oniki yıldır, ve yine milyonlarca insan neden Anıtkabir’e akıyor sorusunun tam cevabını hiç kimse bilmiyor.

Saat 11’e kadar Anıtkabir’e gelen ziyaretçi sayısını onbinlerle ifade edebiliyorduk, ancak saat 11’i devirdikten sonra yüzbinler akmaya başladı, yollar izdihamla tutuldu Tandoğan’la Arslanlı Yol arası insan seline dönüştü.

İnsan olduğumuzu ve insan olduğunu bilmeyen birileri burada Arslanlı Yol’da kitleleri kalabalıkları tarihin sınavından geçiriyor, elde bayrak hep şen şakrak marşlarla endişeleri yıkarak varoluşsal bir geçitten güle oynaya geçiyoruz.

( Birileri hala etnik mezhep deyip kaybettikleri eşeği arıyor…Eşeği kaybolmuş bir adam eşeğin ayak izleri ardına pat pat döktüğü gübresini izleyip eşeğini arıyor, hocayla karşılaşmış, eşeğini kaybetmiş adam önünde eşeğin gübresine bakıyor, o halde, hoca, adama: ben de eşeğimi kaybettim ama bokunda aramadım…)

Ve hiç kimse arasa da bilmediği şeyi bulamaz.

Okullarda eğitim öğretimde Atatürk bayrak cumhuriyet sınırlamaları yasakları burun kıvırmaları had safhadayken bir şey dikkatimi çekti. Saat onbirden sonra Anıtkabir’e partiler gençlik dernekleri sivil toplum sendikalar toplanıp tabur tabur öbek öbek geldiler, ancak, saat 11’e kadar gelen onbinlerce ziyaretçinin başka bir özelliği vardı, nerdeyse hepsi 14-18 yaş arası genç kızlar, hani derler ya sabahın seherinde, bu tatil gününü fırsat bilip başka yere gitmemişler, sabahın ilk ışıkları istikamet Anıtkabir yola çıkmışlar.

Devamını oku: “Özgürleştirmeyen her şey aptallaştırıyor”

Beşiktaş: Sabah sabah ağlattı

Sabah sabah ağlattı.

Beşiktaş’ın U19 takımı Erciyes’le kendi sahasında maç yapıyor ve hakem ikinci bir penaltı veriyor, antrenör Yasin Sülün, kendi lehlerine verilen penaltıyı haksız buluyor ve oyuncusuna ‘penaltıyı kaçır dışarı at’ talimatı veriyor, genç futbolcu penaltı noktasında topa hafifçe dokunup topu rakip kalecinin kucağına bırakıyor.

Kendi menfaatine de olsa haksızlığı sindirememek çok yüksek bir erdemdir.

Ahlaksızlığın kol gezdiği ve her şeyin başarı ve gösteriye odaklandığı günümüzde nadir rastladığımız mucizeden bir ödüldür bu, hepimize.

Müteahhitler uyuşturucu satıcıları magazin sanatçılar teröristler siyasiler, hepsinin haberleri birbirlerinin aynısı. Haber metninde isim olarak siyasiler teröristler işadamları uyuşturucu tacirleri yer değiştirseler, haber hiç değişmiyor, çobanından camisine artık ezberlenmiş bir ‘hep bana’ kol geziyor.

Dükkan yakanlar arazi yağmalayanlar aynı soysuzlar, biri terörist diğeri siyasetçi, değişmiyor, bir dehşete tutulduk ki sormayın kimsecikler çocuklara erdemden tek sözcük etmiyor.

Ahlak diyenler artık yakapaça tutuklanıyor.

Devamını oku: Beşiktaş: Sabah sabah ağlattı

Kızıl Sarmaşıklar

- Ne bu ya gazete manşetler köşe yazıları ‘savaş’la dopdolu, ‘silahlar geçirildi’, ‘silahlar indirildi’, ‘koridor’, ‘Almanların peşmergeye ağır silah yardımı’, ‘Amerikan uçaklarından atılan silahlar’. İran Irak savaşı on yıl sürdü, Beyrut iç savaşı onlarca yıl, Lübnan’da savaş bitti mi? Orta-Doğu’da savaş biter mi? Hangi savaş bitti? Eski yapılar yeni formalarıyla savaşa katılıyor, biri bitmeden diğeri başlıyor.

- Ne lan bu, CHP Kobani’den beter, Fethullahçı parti kurulacak sonra adayları CHP’den gösterilecek, beynimiz artık olup biten manyaklıkları tasavvur edemiyor, işte asıl savaş budur, Cumhuriyet’i yıkanlarla Cumhuriyet Halk Partisi el ele, gerçek savaş budur, Halk TV ve CHP’nin başında Flash TV zekası ve değmeyin dıngılıma rahatlığı var, pek yakında cemaatle Kılıçdaroğlu’nun Ulus pavyonlarında altmışını devirmiş ama hala lolita bakışlarıyla parmak şıklatmalı göbek atmalarını görürsek şaşırmayalım.

Dibine kadar yıkılmış parçalanmış ite köpeğe ajana savrulmuş bu ülkede Orta-Doğu’da artık savaş biter mi?

-Jandarma valilere veriliyor her bir vali artık küçük birer Kenan Evren, açılım sonrası ister misin valiler de seçimle gelip PKK’lı siyasetçilere bir de jandarmamız hediye ordu diye ikram edilsin.

-Bak ne diyeceğim, IŞİD istese Kobani’yi birkaç günde alır istese zayiat vermemek için Kobani kırsalına çekilir, IŞİD yakalamış PKK’yı romantizminden ölü sayısını bir yavaş çekim imha, yavaş çekim bir soykırıma doğru bir taktik izliyor.

Kobani’de savaş biter mi, Suriye’de artık hiç biter mi? Biri tarihte hiç görülmemiş yeni bir halifelik yeni bir din kuruyor diğeri tarihte sıra gelmemiş şimdi kendine oynayacak bir devlet kuruyor, bu romantizmler biter mi, onlarca yıl sürecek. Ülkemizden şimdi beş-on bin kişinin gittiği söyleniyor bir yıla kalmaz ellibin yüzbin gitmez mi? Hicaz çöllerinde verdiğimiz şehitler ciğerlerimizi hiç yakmamış. Demek ki sadece iştahımızı kabartmış ağzımızın suyunu akıtmış, demek ki Anadolu’nun cahil saflığı bitmemiş, bu kadar gazete bu kadar üniversite kuruldu demek ki dükalıkta değişen bir şey yok, yine Kürdünü müslümanını gönderin kırdırın, ey gaziler kim tutar sizi, ey köşe yazarları PKK’yı şımartıp ekrandan münakaşayla devlet mi kurulur?

Devamını oku: Kızıl Sarmaşıklar

Nihat GENÇ'i Twitter'da Takip Edin
Nihat GENÇ'i Facebook'ta Takip Edin