Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

ACUN KİME HİZMET EDİYOR ?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: ACUN KİME HİZMET EDİYOR ?

ACUN KİME HİZMET EDİYOR ? 3 yıl, 1 ay önce #127

Eğlencelik Adamdan Politik Salvolar..

Televizyonların eğlencelik ismi ‘Acun Ilıcalı’ kendisiyle yapılan bir röportajda tüm sorulara açıkla cevap vermiş; röportajın siyasetle ilgili sorular kısmında da hem Başbakan’a olan hayranlığını dile getirmiş hem de ‘Her Seçimde AKP’ye oy verdim’ diyerek iktidar partisine olan desteğini açıkça ortaya koymuş…

Seçmen iradesine bir şey diyemeyiz..Tıpkı diğer seçmenlerin olduğu gibi Acun Ilıcalı’nın da istediği partiyi desteklemesi, istediği parti liderini gözünde yüceltmesi onun kendi takdiridir. Öyle ki Ilıcalı Başbakan için ‘Başbakanımızı çok beğeniyorum. Bana göre sebep, doğallığı, içten olması. Yeri geldiği zaman sinirlenmesi, yeri geldiği zaman gülmesi. Bunlar politik olmadığını gösteriyor. Bir şeye oynamıyor. Olduğu gibi, halkın içinden biri. Evinde ki hali gibi yani karşımızda da öyle’ diyerek de Başbakan’ı ne kadar sevdiğini açıkça ortaya koyuyor…Ilıcalı’nın bu övgülerine katılan olur olmaz o da ayrı bir konu..Fakat Ilıcalı röportajın bir yerinde İktidar Partisini neden desteklediği ile ilgili öyle şeyler söylüyor ki işte buna itiraz etmemek elde değil..Birlikte okuyalım: AK Parti’ye oy verdim. Her seferinde AK Parti’ye oy verdim, yeni bir şey değil. Şu da yanlış anlaşılmasın ben AK Parti’nin hiçbir yerinde ne hizmet aldım, ne de görev aldım. Ne de herhangi biriyle bir yakınlığım var. Amcam eski İstanbul milletvekilidir, Mustafa Ilıcalı...

O çalıştığı dönemde çok şeyi ondan duyduğum ve dinlediğim için birçok şeyin doğru yapıldığını gördüm. Birçok şey zaten doğru yapıldığı için ülkenin rakamları hiç görmediğimiz rakamlar... Bu konuya açıkçası şaşkınlıkla ve hayranlıkla izliyorum. Çok da mutluyum..

İşte bu sözler bizim açımızdan itiraz edilecek ve ayıplanacak nitelikte sözler. Öyle ki Ilıcalı, Amcasının sözleri üzerine AKP başarısına inanmış ve öyle kanaat getirmiş (Tıpkı Hakan Şükür’ün kendisine siyasi gündemle ilgili sorulan soru üzerine ‘büyüklerim bilir’ dediği gibi). Acaba, Ilıcalı, İktidar Partisi mensubu milletvekili amcasından, partisi ile ilgili olumsuz sözler mi duyacaktı ki, kalkıp amcasını AKP’nin başarısı adına referans gösterebiliyor..Kaldı ki amcası savlarında haklı olsa bile Acun Ilıcalı ülke sosyal gerçekliğine dair rakamlara bir göz atamaz mı..Atsaydı eğer hem yukarda ki gibi konuşmaz hem de azda olsun herkesin kendisi gibi refah ve bolluk içinde yaşamadığını görürdü..

Şimdi diyeceksiniz ki siz de Acun Ilıcalı gibi konuşmuyor musunuz? Hayır öyle konuşmuyoruz ve konuşmayacağız da..Biz bir kere sınıflara bölünmüş bir ekonomi de herkes için ‘ekonomi iyidir ya da kötüdür’ diyemeyiz..Evet bu ülke de dolar milyarderleri de vardır, açlıktan ölen bebeklerde vardır..Bu ülke de yeşil kartla tedavi olmaya çalışan hastalarda vardır, ayağına doktor giden ‘burjuvalarda’ vardır..Sınıflı toplum yapısını meşru ve hak gören ekonomi düzeni böyle işler..Onun için ekonomin iyi ya da kötü olduğu hangi sınıftan olduğunuza, hangi sınıfı anlattığınıza göre değişir..

Şimdi biz bu sınıfsal dili de bir tarafa bırakalım ve Acun beyin dediği ‘Birçok şey zaten doğru yapıldığı için ülkenin rakamları hiç görmediğimiz rakamlar... Bu konuya açıkçası şaşkınlıkla ve hayranlıkla izliyorum’ cümlesini mercek altına alalım..Bakalım söylenenler hakikaten insanı hayranlığa sürükleyecek mutlu edecek türden gelişmeler mi..İşte AKP döneminde ekonomi de değişen rakamlar:

Devletin Dış Borcu :2002’de 149 milyar dolar, 2010’da 306 milyar dolar.

Devletin İç Borcu :2002’de 43 milyar dolar, 2010’da 179 milyar dolar

Vatandaşın Bankalara Borcu:2002’de 7 katrilyon TL, 2010’da 180 katrilyon TL

Çiftçinin Bankalara Borcu :2002’de 5 katrilyon TL, 2010’da 24 katrilyon TL

2002-2010 Döneminde :

Ödenen Borç Faizi :408 Karilyon TL

İşsiz Sayısı :2002’de 2,270.000 kişi, 2010’da 3,206.000 kişi

Yoksul Sayısı:2010 rakamları ile 12.700.000 kişi

Dış Ticaret Açığı :2002’de 16 milyar dolar,2010’da 72 milyar dolar.

Protestolu Senet Tutarı :2002’de 1 Katrilyon TL, 2010’da 6 Katrilyon Tl

Karşılıksız Çek Sayısı :2002’de 740 milyon, 2010’da 1,900.000

Yeşil Kartlı Sayısı :2004’de 6 milyon 852 bin 2010’da 9 milyon 323 bin

1 Kg Et fiyatı :2002’de 8 TL, 2010’da 35 TL

1 Kg Ekmek Fiyatı :2002’de 1 TL, 2010’da 2,85 TL

1 Litre Benzin Fiyatı :2002’de 1,7 TL, 2010’da 4 TL*

Cari açık: :1975-2002 arasında Türkiye’nin verdiği toplam cari açık 40.2 milyar dolar, 8 yıllık AKP iktidarında verilen cari açık 219.5 milyar dolar. 1923-2002 arasında Türkiye’nin verdiği toplam dış ticaret açığı 247 milyar dolar iken AKP iktidarında verilen dış ticaret açığı 397 milyar dolar.

AKP döneminde değişen rakamlar gördüğünüz üzere hiçte programcı-sunucunun dediği gibi insanı hayranlığa sürüklemiyor aksine bu rakamlar karşısında gelece dair kaygılarımız ve endişelerimiz daha da artıyor. Hele hele bugün açlık sınırı 926, yoksulluk sınırı 2600 lira iken asgari ücretliye reva görülen 658 lira ise geleceğe dair kaygılanmaktan daha doğal bir şey olamaz. Ama Acun Ilıcalı’nın kaygılanmasına gerek yok; Çünkü o çok program yapıyor, onun parası çok, o zenginliği seviyor; röportajda çalıştığı Tv kanalından alacağıyla ilgili soruya: ‘Tabii ki alacağım çok birikti. Söylemeyeyim dudağınız uçuklar’ şeklinde cevap veriyor..

Dedik ya Ilıcalı istediği parti ve lideri destekleyebilir..Zengin olmayı sevip öyle de yaşamak isteyebilir..Yeter ki yalan, yanlış bilgilerle okumadan araştırmadan konuşmasın ve herkesi de kendisi gibi ‘dudakları uçuklatacak’ kadar zengin sanmasın..Bu ülkede evine ekmek götüremediği için intihar eden babalar, atanamadığı öğretmenlikten dolayı, limon satan öğretmenler, çocuğunun üniversite harcını yatırmak için kapı silen anneler ve ‘açlık sınırın altında bir rakamla’ ile geçinmeye çalışan yüz binlerce emekli, insan var çünkü..

Aydın Tonka
düşünmek taraf olmamaktır...
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.83 saniye
Nihat GENÇ'i Twitter'da Takip Edin
Nihat GENÇ'i Facebook'ta Takip Edin